Reklam

Şuayip Peygamber'in yaşadığı kent

Şanlıurfa'nın Harran ilçesinde adını Hazreti Şuayb'den alan antik kent, mimarisiyle dikkati çekiyor. Muhteşem Güneş batımı ile Antik kent ziyaretçilerini bekliyor.

Şuayip Peygamber'in yaşadığı kent
Editör: Urfa Haber 63
18 Eylül 2023 - 15:12
"Peygamberler Şehri" olarak bilinen Şanlıurfa'da Şuayip Peygamber'in yaşadığı ve Hazreti Musa ile buluştuğu mekan olduğu rivayet edilen antik kent, Efes'i andıran görüntüsüyle büyük ilgi çekiyor.
Şanlıurfa merkezine 80 kilometre uzaklıktaki antik kent, Harran ilçesine bağlı Özkent Mahallesi'nde yer alıyor.
Yöre vatandaşları arasında Şuayb Peygamber'in yaşadığına inanılan kentteki bir mağara, Şuayb Peygamber'in makamı olarak ziyaret ediliyor. Bölgedeki çocuklar ise gelen turistleri Şuayb şehri hakkında bilgilendiriyor.
ŞUAYB ANTİK ŞEHRİ
Şuayb Antik Kenti, Hanel Ba'rur'dan 11 km. sonradır. Harran'a ise 38 km uzaklıktadır. Şuayb Antik Kenti Geç Roma dönemine (M.S. 4-5. yüzyıl) tarihlenen bir yerleşim yeridir. Efes'i andıran mimarisinden dolayı Güneydoğu'nun efesi olarak tanımlanır. Şuayb Peygamberin buradaki bir mağarayı ev ve ibadethane olarak kullandığı rivayet edilir. Bu antik kent ismini bu rivayetten alır. Halen bölgedeki bir mağara Şuayb Peygamberin makamı olarak ziyaret edilmektedir.


Bu haber 838 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum