Reklam
Reklam

Yavuz Suruç'ta taziye yemeği geleneği kaldırılsın

Suruç'ta bazı taziye evlerindeki yemek dağıtımının kalkması için çağrıda bulunan

Yavuz Suruç'ta taziye yemeği geleneği kaldırılsın
Editör: Urfa Haber 63
31 Ocak 2023 - 12:01
Suruç'ta  ”Kaymakamlık bu uygulamaya yasaklama kararı getirsin” dedi.
Suruç'ta mağduriyete yol açan taziye yemekleri uygulaması bazı yerlerde tekrar başladı. Taziye yemeği geleneğinin yasaklanması için Şanlıurfa Şehit Aileler Dernek Başkanı Mehmet Yavuz konuyla ilgili açıklamada bulundu.
Yavuz yaptığı yazılı açıklamada, ”Son yıllarda yaygınlaşan taziye yemeği geleneği, bölgemizde özellikle katılan kişi sayısı baz alındığında, cenaze sahipleri için oldukça kötü bir tablo oluşturmaktadır. Bu tablo; Maddi durumu kötü olan vatandaşlarımızı taziye yemeği için borç alma veya kredi çekme durumuna bile sokmaktadır. Cenazelerde bizlere düşen görev; acısını taze yaşayan cenaze sahiplerinden yemek/ikram beklentisine girmeden,kendilerini bu psikolojik mahcubiyete ve maddi kaygıya sokmadan dua okumak, başsağlığı dilemek ve vazifemizi yaptıktan sonra ordan ayrılmaktırfedi
 
Bu haber 800 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Şevket AKASLAN
    1 ay önce
    Taziye yemeği bir kültür olmaktaň ziyade vefat edenin hayrına yapılan bir davettir. Taziye yemeklerinin hepten kaldırılması yerine, yardımlaşma ile vefat edenin birinci derecede akraba, komşu ve arkadaşları tarafından karşılanabilir örneğin. Farzedin taziyeniz oldu ve il dışından hatrınızı bilip taziyenize iştirak edenler oldu. Peki bu gelen yabacı misafirleri açmı bırakacaksınız. Yada git lokantada yemeğini ye öyle taziyemizde oturmu diyeceksiniz. Çok yanlış bir karar. İllerde çay ve kahve ikramınıda kaldırısanız hiç şaşırmayacağız doğrusu.