Urfa'ya Çocuk Gastroenteroloji Doktoru Hasta Kabulüne Başladı

Şanlıurfa'da özellikle çölyak hastalarının yokluğunda sıkıntılar yaşadığı çocuk gastroenterolojisi doktoru 2 yıl sonra hasta kabulüne başladı.

Urfa'ya Çocuk Gastroenteroloji Doktoru Hasta Kabulüne Başladı
18 Eylül 2021 - 10:25
Şanlıurfa’nın hastanelerinde Çocuk Gastroenteroloji doktor olmadığı için vatandaşların Malatya’ya, Gaziantep ve  Ankara’ya gidiyordu. Ağustos ayından atanan Çocuk Gastroenteroloji Uzmanı Kamercan Ceylan Şanlıurfa Eğitim ve araştırma hastanesine hasta kabulüne başladı.
URFA’YA ÇOCUK GASTROENTEROLOJİ DOKTORU ATANDI
Türkiye'nin en kalabalık ve genç nüfusun yoğun olduğu illerin başında gelen Şanlıurfa'da, her yıl ortalama 60 bini aşkın çocuk dünyaya geliyor. Buna karşın yaklaşık 500 Bin Suriyeli vatandaş buna dahil değil. Şanlıurfa son yıllarda hastane yatırımına karşın doktor kadrosunun yetersizliği nedeniyle dikkat çekiyor. Özellikle çocuk branşlarında ciddi eksikliğin olduğu Şanlıurfa'da, vatandaşlar başka illerin sağlık kuruluşlarında tedavi arıyor. Genç nufusün olduğu kentte tek çocuk gastroenteroloji doktorun tayinin çıkması özellikle Çölyka hastalarını mağdur ediyordu. Ağustos ayından atanan Çocuk Gastroenteroloji Uzmanı Kamercan Ceylan Şanlıurfa Eğitim ve araştırma hastanesine hasta kabulüne başladı.
ŞANLIURFA’YA 2 YIL SONRA ATANABİLDİ!
Özellikle çocuk gastroenterolojisinin bulunmayışı Urfa'daki yaklaşık Bin 650 çölyak hastasını zor durumda bırakıyordu. Bu son atamayla birlikte bu hastaların çevre illere gitme zahmetinden sona erdi.
Yaklaşık 2,5 milyon nüfuslu Şanlıurfa’da Çocuk Gastroenteroloji dalında yaşanan uzman Doktor sıkıntısı giderildi. Bu gelişme Şanlıurfa’da en çok Bin 650 civarındaki çölyak hastasını sevindirdi.Ancak 1 doktorun yeterli olmayacağını belirten çölyak hastaları Urfa’ya en az 2 Çocuk Gastroenteroloji doktorun atanması gerektiğini belirtti
 
Bu haber 212 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum