Reklam
Reklam

Şanlıurfa'da 'Türkiye Yüzyılında Su Tasarrufu ve Verimliliği' Paneli düzenlenecek

Şanlıurfa'da 'Türkiye Yüzyılında Su Tasarrufu ve Verimliliği' Paneli düzenlenecek. Su Tasarrufu ve Verimliliği Derneği (SUTAD) tarafından organize edilen Panel 13 Kasım’da GAMTAEM Toplantı Salonunda gerçekleştirilecek.

Şanlıurfa'da 'Türkiye Yüzyılında Su Tasarrufu ve Verimliliği' Paneli düzenlenecek
Editör: Urfa Haber 63
09 Kasım 2023 - 18:07 - Güncelleme: 10 Kasım 2023 - 08:48
Gerçekleştirilecek olan Panelin oturum başkanlığını Tarım ve Orman Bakanlığı eski bakan yardımcısı Akif Özkaldı, panelistliğini ise Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr Mehmet Ali Çullu, GAPBKİ Başkanı Dr. Hasan Maral, Su Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Dr. Yakup Karaaslan ve SUTAD Genel Başkanı Uğur Büyükhatipoğlu yapacak.  
DSÖ verilerine göre her yıl yaklaşık 829 bin kişinin, güvenli olmayan su, temizlik ve el hijyeni nedeniyle ishalden hayatını kaybettiği belirtiliyor. Ayrıca yine dünya’da yaklaşık 771 milyon kişinin suya erişimi bulunmuyor. Dünyada kullanılan tatlı suların yaklaşık %70 tarımda kullanılmakta bu oran Ülkemizde %77 civarındadır. Bu açıdan da Panelin sulamaların en yoğun yapıldığı ilimizde yapılması oldukça önemli hale gelmektedir. Ülkemizin su sıkıntısı çeken diğer bir deyişle su stresi altındaki ülkeler arasında yer almakta,  artan nüfus, küresel iklim değişikliği, taşkınlar, orman yangınları, erozyon, sera gazı emisyonları, afetler vb. sebepler ile su krizinin her geçen gün daha da gündemde bulunmaktadır. Panelde küresel iklim krizlerinin ve diğer doğal afetlerin Dünyada ve Ülkemizde oluşturduğu olumsuzluklar ve bu sorunların çözümüne yönelik, kendi alanlarında uzman panelistler tarafından Şanlıurfa ilimizde suya gönül verenlerle masaya yatırılacaktır.   Şanlıurfa’ya gönül veren, ilimizde uzun yıllar çok başarılı ve önemli görevler yürüten Su Tasarrufu ve Verimliliği Derneği Genel Başkanı Şanlıurfa ‘da büyük emeği olan Şanlıurfalı emekli Bürokrat Uğur Büyükhatipoğlu yapılacak Büyükhatipoğlu Panele tüm Şanlıurfalı hemşerilerimizi bekliyorum Panel saat 09:30-13:00 saatleri arasında düzenlenecek.
Bu haber 2459 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum