Reklam
Reklam

Şanlıurfa'da her yıl imece usulü yapılıyor!

Şanlıurfa’nın Haliliye İlçesine bağlı Kısas Mahallesinde her yılın Kasım ayında gerçekleşen Şah Muhammet ve kız kardeşi Fatma hayatı yemeği geleneği, bu yıl da sürdürüldü.

Şanlıurfa'da her yıl imece usulü yapılıyor!
Editör: Urfa Haber 63
22 Kasım 2022 - 13:29
Haliliye ilçesi Kısas Mahallesi'nde yüzyıllardır süre gelenek günümüzde de devam ediyor. Her yılın Kasım ayının ilk Pazar gününde Kısa’ta gerçekleşen gelenek ile kazanlarda yemekler pişiriliyor ve mahalle sakinlerine dağıtılıyor.
Harzem Şah Muhammed Eba Müslim Horosani, Emevilere karşı Kerbela’nın intikamını alarak yerine Abbasi devletini kurar. Şıh Muhammed Harzem Şah’ın bu savaşlardan birinde kız kardeşi Fatma hatunla birlikte Kısas’ta şehit olduğu belirtiliyor.
ŞANLIURFA’DA YÜZYILLARDIR SÜRE GELENEK
Kısas‘ta türbesi bulunan Horasan Erenlerinden Şah Muhammet ve kız kardeşi Fatma hayatına her yıl Kasım ayında hayrat yemeği yapılıyor. Mahalde yaşayanlardan toplanan para ile onlarca kara kazanda imece usulü ile yapılan etli pilav traktörlerle köylülere dağıtıldı.  Bu yıl 22 kazanda yapılan hayrat yemeği için 33 kurban kesildi. 500 kg bulgur kullanıldı.
Yemek genç ve yaşlı ayrımı yapılmaksızın herkesin yardımıyla pişiriliyor. Daha sonra dua edilerek tüm evlere dağıtılıyor.
 
Bu haber 418 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum