Reklam
Reklam

HRÜi'nde, Öğrencilere Yönelik Kariyer Etkinlikleri Düzenlendi

Harran Üniversitesi Mühendislik Fakültesi ve Bilişim Topluluğu tarafından kariyer etkinliği kapsamında 4 farklı program düzenlendi.

HRÜi'nde, Öğrencilere Yönelik Kariyer Etkinlikleri Düzenlendi
Editör: Urfa Haber 63
12 Mayıs 2022 - 15:07
Alanlarında uzman konuşmacıların katılım sağladığı ve bilişim alanında ilgi çeken konulara yer verilen etkinliklere Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüsamettin Bulut, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.
Osmanbey Yerleşkesi Mühendislik Fakültesi Konferans salonunda gerçekleşen Bilgisayar Mühendisliği 8. Geleneksel Bilişim Günleri programının açış konuşmalarını Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüsamettin Bulut ve Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. İ. Berkan Aydilek yaptı.
Kariyer Etkinliği programında gerçekleştirdiği konuşmasında Dekan Prof. Dr. Hüsamettin Bulut, böyle etkinliklerin, öğrenciler için bulunmaz bir fırsat olduğunu belirterek; “Değerli öğrenciler; kendi alanlarında çok önemli konuşmacılar bu etkinliklerde sizlerle olacak. Mutlaka etkinliklere katılmanızı istiyorum. Kendinizi ancak böyle anlamlı etkinliklerle geliştirebilirsiniz. Kendi alanınızdaki konuşmacılarla tanışma şansınız olacak. Bölümünüz ile ilgili sorularınızı rahat bir şekilde hocalarımızla paylaşabilirsiniz. Mesleki yaşantınızda kendinize katkı sağlayacağınız ortamların oluşması için bu programlar size bir fırsat olacaktır.
Networkunuzu geliştirin, meslek olarak bilişim ve dijitalleşme de sürekli bir gelişme var. Bu gelişim ve dönüşüm hızlı bir şekilde gerçekleşmektedir. Gençler bu dönüşümü yakalayacak olan sizlersiniz. Bu dönüşümü yakaladığınızda ülkemizin gelişmesine büyük katkı sağlayacaksınız ve yapmış olduğunuz bu dönüşümlerle rol model olarak öncülük etmiş olacaksınız.
Akıllı tarım, akıllı şehirler, bilişim sektörü, dijitalleşme ile ilgili etkinliklerimiz de olacak. Geleceğe yatırım yapmak istiyorsanız bu tür faaliyetleri takip etmeniz gerekir. Böyle etkinlikler sizi her zaman ileriye taşıyacaktır. Hepinize katılımınız için çok teşekkür ediyor, bu etkinlikleri düzenleyen Mühendislik Fakültemizin hocalarına şükranlarımı sunuyorum” dedi.
Dekan Prof. Dr. Hüsamettin Bulut’un konuşmasının ardından, Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. İbrahim Berkan Aydilek açış konuşmasını gerçekleştirdi.
Konuşmasında; “Bilgisayar mühendisliği bölümü olarak her yıl geleneksel olarak düzenlediğimiz bilişim günlerimiz var. Bu yıl sekizincisini icra edeceğiz, gerçekten bu bizim için büyük bir mutluluktur. Sekiz yıldır aralıksız olarak bu etkinliklerimizi gerçekleştiriyoruz.
Amacımız bu işin farkındalığını ve dijital okuryazarlığını arttırmaktır. Öğrencilerin sosyalleşmesi önemli, Bilgisayar Mühendisliği daha çok kapalı alanlarda çalışan asosyal meslek grubu gibi algılanıyor. Bilgisayar Mühendisliği Bölümümüz gerçekten bunları aşan, bu kabuğu kıran, yaşamın her alanında yer alan, sosyal, yeniliklere entegre olan bir bölümdür.
Bütün meslek gruplarının içerisinde donanımı ve yazılımı iyi kullanabilen, bunlarla ilgili projeler yapabilen, medya araçlarını iyi kullanabilen meslek gruplarına mensup bireylerin böyle rekabetçi ortamda öne çıktığını görüyoruz. 
Bu ihtiyacı zorunlu bir şekilde hissettikten sonra dijital dönüşümün çok daha önemli hale geldiğini söyleyebiliriz, bu anlamda da devlet büyüklerimizin, ülkemize 1 milyon yazılımcı yetiştirme gibi hedefleri var. İnşallah bu hedefimizi gerçekleştirerek dünya arenasındaki yerimizi alırız. Katılımlarınızdan dolayı hepinize çok teşekkür ediyorum, bu etkinliklerin başarılara vesile olmasını diliyorum” diye konuştu.
‘Bilgisayar Mühendisliği 8. Geleneksel Bilişim Günleri’ etkinliğinin açış konuşmalarının ardından, Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Berkan Aydilek,  FounderPeace Ltd. Şti Temsilcisi JinDawod, sahibinden.com Temsilcisi Yunus Yaşar,   VenturesMentorlar Ligi CEO’su Ufuk Batum, HAVELSAN Siber Güvenlik Direktörü Mert Özarar, Blokchain-ICO Eğitmen Danışmanı Devrim Danyal birer sunum gerçekleştirdiler.
Kariyer Etkinlikleri çerçevesinde ‘Kamu Kurumlarında Harita Mühendisliğinin Mevcut Durumu ve Geleceği’ oturumunda   ise Şanlıurfa Kadastro Müdürü Bilal Karadul, Harita Yüksek Mühendisi Mehmet Aziz Sayar, Harita Mühendisi Yunus Emre Cengiz öğrencilere ve Harita Mühendislerine birer sunum gerçekleştirdiler.
Kariyer Etkinlikleri kapsamında 3. Oturumda ise ‘Öğrencilikten Profesörlüğe Kariyer Yolu’ programında Prof. Dr Ayşe Dilek Atasoy öğrencilere yönelik; akademik süreç, üniversitelerde kariyer adımları konularında deneyimlerini paylaştı.
Ayrıca program dahilinde17 Mayıs 2022 günü yapılacak son oturumunda ise ‘Özel Sektörde Harita Mühendisliğinin Mevcut Durumu ve Geleceği’ konulu programda Harita Yüksek Mühendisi Ömer Faruk Şahin, Harita Yüksek Mühendisi Yunus Arpacı, Harita Mühendisi Mustafa Güzeller birer sunum gerçekleştirecekler.
 
Bu haber 522 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum