Hayvan Pazarlarında "Kurban" Hareketliliği

Kurban bayramına sayılı günler kala kurbanlıklar Şanlıurfa'nın dört bir yanında kurulan pazarda görücüye çıktı.

Hayvan Pazarlarında "Kurban" Hareketliliği
Editör: Urfa Haber 63
04 Temmuz 2022 - 10:30
Kurban Bayramı'na 5 gün kala Şanlıurfa'da kurban pazarında hareketlilik yaşanmaya başladı. Kurbanlıklarını pazara getirerek alıcı bekleyenler kurbanlıklarını pazara getirerek alıcılarını beklemeye başladı. Büyükbaş hayvanların alıcısını beklediği kurban pazarında, bayramda kurban kesmek isteyenlerin beğenisine sunuluyor. Ancak geçen yıla göre yüzde 80artış yaşanan kurbanlık fiyatları alıcıların bütçesini zorluyor
KURBAN PAZARINDA HAREKETLİLİK BAŞLADI
Kentin bir çok noktasında kurulan kurban pazarında gelenek haline gelen sıkı pazarlıklarda yapılıyor. Pandemi sürecinde yasak olan el ele tutularak yapılan pazarlıklar normalleşme ile birlikte bu bayramda yapılıyor. Alıcılar ile satıcıların sıkı pazarlığında aracı olanların verdiği fiyatları zaman zaman beğenmeyen kurban satıcıları arasında küçük çaplı gerilimlerin yaşanmasına da neden olurken fiyatlar konusunda hem alıcılar hem de satıcılar zorluk yaşıyor.
KURBANLIKLAR PAZARA İNDİ SIKI PAZARLIKLAR BAŞLADI
Kurban Bayramı'na 5 günü kala besiciler, büyük emeklerle bakıp büyüttükleri kurbanlıkları satma telaşını girdi. Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği pazarda, bazı alıcılar fiyatların pahalı olmasından şikayetçi oldu. Kurbanlık satan besiciler ise, yem fiyatlarının pahalı olduğunu ve buna bağlı olarak küçük ve büyükbaş hayvan fiyatlarının yüksek olduğunu belirtti.
FİYATLAR PAZARLIĞI ARTIRDI
Besiciler İsa Çiftçi geçen seneye göre küçük ve büyükbaş hayvan fiyatlarının pahalı olduğunu belirterek, bunun nedenini ise yem ve et fiyatlarının yüksek olmasına bağladı. Çiftçi, şuanda istedikleri satışı yapamadıklarını vurgulayarak, Kurban Bayramına son 5 gün kala satışların artığını söyledi. Küçükbaş kurbanlık koyunlar, 2 bin ile 5 bin Liradan, büyükbaş hayvanlar ise 15 bin  ile 45 bin lira arasında değişen fiyatlarla alıcı buluyor. Fiyatların yüksek olması nedeniyle kurbanlık almaya gelen vatandaşlar, satıcılarla sıkı pazarlık içine girdikleri görüldü.
 
Bu haber 396 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum