Reklam
Reklam

Diş Doktoru açıkladı: Halitozis nedir?

Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğü Ağız ve Diş sağlığı hastanesinde görevli Diş Hekimi DT. Safa Mardinli ‘Ağız ve Diş Sağlığı Haftası’ nedeniyle açıklama yaparak, ‘‘Ağız kokusu ya da tıp dili ile Halitozis insanların bilinen en eski problemlerinden biridir. İş ve sosyal yaşamımızda önemli bir problem olarak karşımıza çıkmaktadır. Sıkıntı ve utanç kaynağı olmaktadır’’ dedi.

Diş Doktoru açıkladı: Halitozis nedir?
Editör: Urfa Haber 63
21 Kasım 2023 - 09:45
Türkiye’de 22 Kasım gününü içine alan hafta; toplumunun ağız ve diş sağlığı konusunda bilinçlenmesine katkı sağlamak, ağız bakımı alışkanlığına katkıda bulunmak amacıyla “Toplum Ağız Diş Sağlığı Haftası” olarak kutlanmakta. Bu nedenle toplumun dikkatini çekmek amacıyla açıklamalarda bulunan Diş Hekimi DT. Safa Mardinli diş ve ağız hastalığının hassas bir hastalık olduğunu belirtti.
 ‘‘HER ÜÇ KİŞİDEN BİRİ BU DURUMLA KARŞI KARŞIYA’’
Farklı ağız kokularının aynı zamanda kişinin sağlık durumu hakkında bilgi veren önemli bir faktör olduğunu vurgulayan Mardinli ‘‘Ağız ve diş sağlığı haftası içerisinde bulunmaktayız. Farkındalık yaratmak adına yaygın görülen ve hassas bir sağlık sorununa değinmek istiyorum. Halitosis (agız kokusu)  ağız ortamından yayılan hem hastayı hem de etrafındakileri rahatsız edici nefes kokusuna denir. Halitosis epidemiyolojisine baktığımız zaman yüzde otuzun üzerinde prevalansı vardır. Yani her üç kişiden biri ağız kokusu yaşamaktadır. Halitosis ise etiyolojik olarak iki ayrı sınıfta inceleyebiliriz. Ağız kaynaklı sebepler ve ağız dışı sebepler olmak üzere. Ağız kaynaklı sebepler yüzde doksanını oluşturmaktadır. En başta oral hijyen yetersizliği gelmektedir. Dil yüzeyinin fırçalanmaması, diş çürükleri, ağızdaki yumuşak doku hastalıkları ve enfeksiyonları, yirmilik dişlerin sürme bozuklukları gibi. Ağız dışı sebeplere baktığımız zaman ise genelde sistemik hastalıklar önümüze çıkmaktadır, Akciğer hastalıkları, şeker hastalığı, üst solunum yolu enfeksiyonları gibi uykudan sonra oluşan açlık kokusu ve aromalı yiyecek içeceklerden sonra oluşan ağız kokusudur anlık yani fizyolojik ağız kokusudur’’dedi.

 ‘‘Ağız kokusu iletişim bozukluklarına yol açıyor’’
Mardinli konuşmasının devamında ise, ‘‘Ağız kokusu insanın yaşam kalitesini, özgüvenini ve sosyal ilişkilerini ciddi anlamda etkileyen bir sağlık sorunudur. Aynı zamanda iletişim bozukluklarına yol açmaktadır. Ağız kokusunu önlemek elbette mümkündür. Her yemekten sonra dişleri fırçalamak, dişlerimizi fırçaladığımız zaman muhakkak dil yüzeyini fırçalamak, arayüz bakımlarını ihmal etmemek ve yılda en az iki defa diş hekimini ziyaret etmek. Eğer ağız kokusundan sizler de şikayetçiyseniz uğrayacağınız ilk branş muhakkak ki bir diş hekimi olmalıdır. Hastalarımıza yaptığımız muayenelerde ağız içi sebepler ortadan kaldırıldıktan sonra farklı branştaki uzman hekim arkadaşlara yönlendirmesini yapmaktayız. Herkesin Ağız ve Diş Sağlığı haftasını kutluyorum herkese bol gülümsemeli, ferah nefesli sağlıklı günler diliyorum’’ diye konuştu.
 

Bu haber 510 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum