Bakan Varank Şanlıurfa'da

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, OSB Ayakkabıcılar Sanayi Bölgesi’nde toplu açılış ve temel atma töreni için Şanlıurfa’ya geldi

Bakan Varank Şanlıurfa'da
27 Haziran 2021 - 11:23 - Güncelleme: 27 Haziran 2021 - 16:54
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, bir dizi temaslarda bulunmak üzere sabah saatlerinde Şanlıurfa’ya geldi Bakan Varank’ı Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, Şanlıurfa Milletvekilleri Mehmet Ali Cevheri, Gülender Açanal, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, AK Parti İl Başkanı Abdurrahman Kırıkçı ve partililer tarafından karşılandı.
Bakan Varank ve beraberindekileri, OSB Ayakkabıcılar Sanayi Bölgesi’nde geçti. Bakan Varank, burada Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, Şanlıurfa Valiliği, Karacadağ Kalkınma Ajansı ve Haliliye Belediyesi’nin desteklediği ve yaklaşık 67 milyon TL değerindeki Şanlıurfa STEM Akademi Kariyer merkezi, ayakkabıcılar sanayi bölgesi projesi, kültür adası restorasyonu ve işlevlendirme projesi, Şanlıurfa Tekno-İŞGEM ve Şanlıurfa tekno-girisimcilik ve inavsyon projelerinin toplu açılışı ve temel atma törenine katıldı.

Bakan Varank, törende yaptığı konuşmada, Şanlıurfa'nın kalkınması ve refahının artması için hizmet ettiklerini belirterek, kente son 19 yılda başta tarım, şehircilik, sosyal hizmetler ve eğitim konularında olmak üzere birçok alanda 70 milyar lirayı bulan yatırım yaptıklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kendilerine gösterdiği hedefler doğrultusunda çalıştıklarını dile getiren Varank, "Bugün de Urfa'mız, bölgemiz ve ülkemiz için çok önemli 5 projenin resmi açılışı ve temel atma törenini gerçekleştiriyoruz. Bu 5 projenin toplam yatırım bedeli yaklaşık 67 milyon lirayı buluyor. Sanayi, teknoloji, girişimcilik, eğitim ve turizm konularında, özellikle genç kardeşlerimize hizmet edecek bu projeler, Şanlıurfa ekonomisinin gücüne güç katacak." dedi.
Varank, projelerden ilkinin Şanlıurfa Valiliği, Organize Sanayi Bölgesi ve Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği ile birlikte geliştirdikleri Ayakkabıcılar Sanayi Bölgesi olduğunu ifade ederek, şehrin sahip olduğu genç, dinamik iş gücü ve teşvik sistemindeki yeri sayesinde emek yoğun sektörler için cazip bir yatırım alanı olduğunu bildirdi.
30 MİLYON ÜRETİM KAPASİTESİ
Bu avantajla yaklaşık 23 milyon lira yatırımla OSB'de yer alan 65 dönümlük alanda 13 fabrika binasını yatırımcıların hizmetine sundukları bilgisini veren Varank, şöyle konuştu:
"Proje, yatırımcılarımızdan inanılmaz ilgi gördü. Kurduğumuz tesisler hızlı bir şekilde doldu. Bölgeye yatırım yapan firmalarda istihdam edilenlerin sayısı, pandemiye rağmen 2 bine ulaştı. 30 milyon çift ayakkabı üretim kapasitesi olan projede, 10 milyon çiftlik üretimi hızlı bir sürede yakaladık. Bunun yarısını ihraç etmeye başladık. Proje tamamlandığında, çarpan etkisiyle birlikte 10 bin kişilik istihdam oluşturmasını bekliyoruz."
Varank, Harran Üniversitesinde sektöre kalifiye eleman kazandıracak 2 yıllık Ayakkabıcılık Meslek Yüksek Okulunun gelecek yıl eğitim öğretim faaliyetlerine başlayacağını kaydetti.
Yoğun ilgi nedeniyle projeyi genişletme kararı aldıklarını belirten Varank, "Yaklaşık 19 milyon liralık ilave yatırımla Ayakkabıcılar Sanayi Bölgesi'nin 6 fabrikalık ikinci etabının temelini de bugün atıyoruz. Burası da tamamlanıp faaliyete geçtiğinde inşallah ilave 2 bin kişilik istihdam oluşturacak." ifadelerini kullandı.
"GENÇLERİN KENDİ İŞLETMELERİNİ KURMASINI AMAÇLIYORUZ"
Varank, açılışı yapılan Şanlıurfa Teknokent ile birlikte yürüttükleri "Şanlıurfa Tekno-Girişim ve İnovasyon Merkezi"ne değinerek, projeyi ilde yenilikçilik ve teknolojik girişimciliği yaygınlaştırmak, nitelikli ekosistem oluşturmak ve gençlerin kendi işletmelerini kurmasını sağlamak amacıyla geliştirdiklerini anlattı.
Varank, bölgedeki gençlere, merkezden faydalanma çağrısında bulunarak, şöyle devam etti:

"Yenilikçi fikirlere sahip girişimcilerimize güzel bir haberimiz var. Bu tarz işler, erken aşamalarda banka kredisi gibi geleneksel finansman araçlarından yeteri düzeyde
faydalanamıyorlar. Biz de girişimcilerimizin finansmana erişimini kolaylaştırmak için GAP Bölge Kalkınma İdaresi ve bölgedeki 3 kalkınma ajansımızla birlikte bir melek yatırımcı ağı kurduk. GAP BAN adını verdiğimiz bu oluşum, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki yenilikçi iş fikirlerini, melek yatırımcılarla buluşturacak. Bu sayede girişimciler tecrübeli ve varlıklı iş insanlarının desteklerinden faydalanabilecek."
"İSTİHDAM OLANAKLARINI GELİŞTİRMEYİ DÜŞÜNÜYORUZ"
Üçüncü projenin Şanlıurfa Teknokent ile birlikte yürüttükleri ve teknolojik girişimciliği geliştirmek üzere kurdukları "Tekno İŞGEM" olduğunu belirten Varank, tesiste yeni kurulan teknoloji tabanlı firmalara cazip fırsatlar ve destekler sunduklarını anlattı.
Varank, merkezin yarısının dolduğuna işaret ederek, "Yüksek katma değerli mal üreten, Ar-Ge ve inovasyon potansiyeli olan işletmelerimize ortalama 3yıl süreyle uygun kiralı iş yeri, işlik, ortak ofis, danışmanlık, eğitim, finansa erişim gibi hizmetler sağlıyoruz." değerlendirmesinde bulundu.
4'üncü projenin önemli bir otel yatırımı olduğunu kaydeden Varank, Şanlıurfa ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin dünya çapında bir turizm destinasyonu adayı olduğuna dikkati çekti.
Varank, başta Göbeklitepe olmak üzere şehirde bulunan birçok tarihi ve kültürel varlığın yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olduğuna dikkati çekerek, şunları söyledi:
"Turistler şehrimize geldiğinde onlara daha iyi hizmet vermeyi ve böylece turizm gelirlerimizi artırarak istihdam olanaklarını geliştirmeyi amaçlıyoruz. Şanlıurfa Valiliği ile birlikte yürüttüğümüz ve kültür adası ismini verdiğimiz bu projede 16 milyon liralık yatırımla 13 eski Şanlıurfa evini butik otele dönüştürdük. Doğal yapıya uygun olarak yaptığımız restorasyon ve tefrişat sonrasında projeyi Vilayetler Evi ile birlikte işletmeye başladık. Yatırımcıların yoğun ilgisine cevap verebilmek adına il merkezinde değişik lokasyonlarda yeni kültür adaları oluşturmak için çalışmalara başladık."
Varank, 4,3 milyon liralık yatırımla Şanlıurfa'nın 11 ilçesinde Valilik ile iş birliğinde STEM Akademi ve Kariyer Merkezlerini kurduklarını anlatarak, şu bilgileri verdi:
"Bu merkezlerde öğrencilerimize ve öğretmenlerimize en modern araçları ve yöntemleri kullanarak bilim, teknoloji ve mühendislik alanlarında eğitimler veriyoruz. Oluşturduğumuz gezici STEM otobüsüyle bu hizmete erişemeyen dezavantajlı bölgelerin ayağına gidiyoruz. 3D yazıcıyla modelleme, robotik kodlama, mobil yazılım, tasarım, zeka oyunları, mental aritmetik bu merkezlerde verilen eğitimlerden yalnızca birkaçı."
"TERÖRLE ANILMA DURUMU SON BULMUŞTUR"
Varank, sınır içi ve ötesinde terör örgütlerine göz açtırmadıklarını vurgulayarak, şunları kaydetti:
"Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerimizin terörle anılma dönemi son bulmuştur. Bölgenin gündemi artık yatırımdır, istihdamdır. Açılışını yaptığımız projeler, temelini attığımız tesisler, huzur ortamı sağlandığında yatırımların ve refahın artacağının somut örnekleridir. Bu güven ortamını tesis etmişken bölgenin eski karanlık günlerine dönmesine müsaade etmeyeceğiz. Önümüze konulmak istenen türlü tuzaklara, içeriden ve dışarıdan yapılan engellemelere rağmen ülkemizin gündemini yatırımda, istihdamda, üretimde ve kalkınmada tutmaya devam edeceğiz. Yürüttüğümüz bölgesel kalkınma politikalarıyla bölgenin kaybettiği yılları hızlı bir şekilde kapatacağız, bölgemizi ülke ortalamasına yaklaştıracağız. En temel arzumuz bu. Açılışını yaptığımız projeler, oluşturacağı uzun vadeli katkılar dolayısıyla bu amaca hizmet edecek.”
Şanlıurfa'ya yapılan hizmetlerin bugünkü açılışlarla sınırlı olmadığını ifade eden Varank, 19 yılda ilin sanayi altyapısını geliştirmek için OSB sayısını 1’den 5’e çıkardıklarını, bu OSB'lerde 25 binden fazla kişinin istihdam edildiğini belirtti.
Şanlıurfa’nın gelişimi için Karacadağ Kalkınma Ajansı, GAP İdaresi, KOSGEB aracılığıyla verilen destekleri ve bölgeye sağlanan yatırım teşvik verilerini anlatan Varank, söz konusu projelerin her birinin hacmi, çarpan etkisi ve sonuçlarıyla bölgenin ekonomik dinamizmini perçinlediğini bildirdi.
"ÖRNEK MODEL DURUMUNDA"
 Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, Şanlıurfa'da ayakkabıcılık sektöründe uygulanan anahtar teslim fabrika modelinin hayata geçtiğini ve bu projenin örnek model durumunda olduğunu söyledi.
Vali Erin, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'ın katılımıyla gerçekleştirilen toplu açılış ve temel atma töreninde, yatırımların gerçekleşmesinde katkısı bulunan herkese teşekkür etti. Türkiye'nin son 20 yılda büyük değişimler yaşadığını aktaran Erin, Şanlıurfa'nın da bu yatırımlarla tarım üretim merkezinin yanında sanayisini de geliştirdiğini söyledi.
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının Şanlıurfa'ya büyük yatırımlarının olduğunu aktaran Vali Erin, "Bugün 13 fabrikamızın açılışını gerçekleştireceğiz, bu model tuttu. Cumhurbaşkanımızın talimatıyla hazırlanan ve uygulamaya sokulmaya çalışılan anahtar teslimi fabrika modeli Şanlıurfa'da ayakkabıcılık sektörü üzerinden model ve örnek olmaya aday durumdadır. 2 binin üzerinde istihdam var ve bu projenin değeri yine güncellenmemiş rakamlarla 23 milyon Türk lirasıdır. İşsizliğin yaygın, yoğun olduğu Şanlıurfa'da genç nüfus olması nedeniyle 2 binin üzerinde istihdamın şu anda ve sene sonuna kadar da 3 bine vardırmayı düşündüğümüz istihdam Şanlıurfa için son derece kıymetlidir. 23 milyon lira dolayısıyla yerini buldu." sözlerine yer verdi.
"TARIMA DAYALI SANAYİ"
AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Zemzem Gülender Açanal, Şanlıurfa'nın genç nüfusa sahip bir il olduğunu belirterek, kentte 20 yaş civarında 900 bin kişinin yaşadığını ifade etti.
Bu gençlerin kentin en önemli beşeri sermayesi olduğunu aktaran Açanal, yatırımlar da emeği geçen herkese teşekkür etti.

AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Mehmet Ali Cevheri de ayakkabı sektöründe 100 bin kişiye istihdam sağlamayı hedeflediklerini aktardı.

Kentteki genç nüfusunu hatırlatan Cevheri, söz konusu potansiyelin daha iyi değerlendirilmesi için farklı projelerin üretilmesi noktasında ortak çalışma yapılması gerektiğini ifade etti.
Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül de kentte işsizlik ve istihdamla ilgili sıkıntıların çözümüne ilişkin belediye olarak üzerlerine düşeni yapmaya gayret ettiklerini dile getirdi.
Ülkenin kurum ve kuruluşlarıyla iş birliği yaparak istihdamı artırmaya yönelik adımlar attıklarını belirten Beyazgül, sanayi bölgesine yakın alanlara konut açmak için de girişimlere başladıklarını duyurdu.
Beyazgül, Şanlıurfa'nın tarım, turizm ve sanayi anlamında ciddi potansiyele sahip olduğunu anlatarak "Türkiye'nin üçüncü büyük genç nüfusuna sahibiz, yaş ortalamamız 20. İmkanımız çok, güneşimiz var, sanayimiz var, tarımımız var, tarım üretimimiz var, tarıma bağlı sanayimizi kurabiliriz." dedi.
Konuşmalarının ardından, Ayakkabıcılar Sanayi Bölgesi'nin ikinci etabının temel atma töreni ve yatırımların toplu açılışı gerçekleştirildi.
 
Bu haber 2547 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum