Bakan Koca'dan son dakika maske açıklaması!

Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, cuma gününden itibaren 18 yaşından gün alanlara randevunun açılacağını söyleyerek, "maskeleri ne zaman çıkartacağız?" sorusuna cevap verdi.

Bakan Koca'dan son dakika maske açıklaması!
23 Haziran 2021 - 20:29
Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında toplandı.
 
Toplantının gündeminde, aşı sevkiyatlarındaki son durum, aşılama programındaki gelişmeler, Hindistan'da ortaya çıkan ve hızla dünyaya yayılan Delta varyantı vardı.
 
Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulundu:
 
- Salgın günlerini aşılanarak atlatacağız. Salgının kısa sürede sona ereceğine inancım tam.
 
- Salgın süresince salgından yaklaşık 50 bin insanımızı kaybettik.
 
- Kalp krizi teşhisleri salgın döneminde yüzde 50 azalmasına rağmen kalp krizine bağlı ölümler yüzde 10'dan fazla arttı.
 
- Hastalığı geçirdikten 45 gün sonrasında 65 yaş üzerinde vefatın iki kattan fazla arttığını tespit ettik. Gelecek üç yıl içerisinde çıkabilecek yan rahatsızlıklar henüz tespit edilemese de mevcut ölümlerin 3-4 katı daha fazla ölüm beklenmektedir. Bu vahim ve hazin bir beklentidir.
18 YAŞINDAN GÜN ALANLAR CUMA GÜNÜ RANDEVU ALABİLECEK
 
- 18 yaşından gün almış herkes cuma gününden itibaren aşı randevusu alabilecek.
 
18 YAŞ ALTI AŞILANACAK MI?
 
- Belki bir hafta içerisinde 18 yaş altı kronik hastalığı olanları da aşılayabiliriz. Bilim kurulu dünyadaki çalışmaları, uygulamaları değerlendiriyor. Ülkelerden ülkelere farklı yaklaşımların olduğunu biliyoruz. Ancak bununla ilgili henüz bir netliğimiz yok. Gelişmelere göre bunu aktarmış olacağız.
Bu haber 564 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum