Sırt Dokusundan Yeni Meme Yapıldı

Hastanede ilk defa gerçekleştirilen bu ameliyat ile Fatma G.(46) isimli hasta meme kanseri nedeni ile kaybettiği sol memesine tekrar kavuştu.
Bu haber 2016-11-21 10:33:11 eklenmiş ve 171 kez görüntülenmiştir.

Şanlıurfa Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğine Bağlı Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesinde 5 yıl önce meme kanseri tanısı ile sol memesi alınan Fatma G.(46) isimli hastaya Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Op.Dr.Soysal BAŞ ve yönetimindeki cerrahi ekip tarafından ortalama 4 saat süren başarılı bir ameliyatla sırt bölgesinden kas-deri dokusu alarak ve meme protezi yerleştirerek yeniden sol meme’yi oluşturdu.

Hastanemizde ilk defa gerçekleştirilen bu ameliyat ile Fatma G.(46) isimli hasta meme kanseri nedeni ile kaybettiği sol memesine tekrar kavuştu.

 

Konu ile ilgili Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Op.Dr.Soysal BAŞ;

Yaklaşık 5 yıl önce il dışında bir merkezde meme kanseri tanısı ile ameliyat edilip sol memesi alınan Fatma G. (46) hastamızı yaklaşık 4 saat süren başarılı bir ameliyat ile sırtından kas-deri dokusu alarak ve meme protezini yerleştirerek yeni memesine kavuşturduk.

Meme kanseri yaygın görülen bir kanser türüdür ve istatistikler her sekiz kadının birinde hayatının bir döneminde meme kanserine yakalanacağını belirtmektedir. Tıbbi ilerlemeler meme kanserinin erken yakalanmasını sağlayarak ve yaşam süresini uzatmaktadır. Bununla birlikte uzayan yaşam süresinde hastanın yaşam kalitesini arttırmak giderek önem kazanmıştır.

Meme kaybı hastaları fiziksel, ruhsal ve sosyal açıdan olumsuz etkilemektedir. Bu durum hastaya sürekli yaşadığı travmayı hatırlatmakta, vücut algısını bozmakta, istenmediğini ve beğenilmediğini düşünmesine neden olmaktadır. Bu da gerek ailesi, gerekse çevresiyle ilişkilerinin bozulmasına sebebiyet vermektedir.  En basit örnekle yaz aylarında kıyafetleri sorun olmakta ve hastalar dışarıdan protez kullanmak zorunda kalmaktadır. Bu hem meme asimetrisi sebebiyle boyun ve omurga problemlerine hem de cilt problemlerine yol açmaktadır.

Uygun meme onarımı özellikli ameliyatlardan olup tecrübeli ekiplerle erken ya da geç ve kendi dokusundan ve ya protez ile yapılmaktadır. Doğru yönteme hasta ve meme ekibi ile birlikte karar verilmektedir. Bununla birlikte yapılan çalışmalar erken meme onarımını desteklemektedir. Yani meme kanseri sebebiyle memesi alınacak hastaya aynı seansta yeni meme yapılması yönündedir. Hastalar meme kanseri ameliyatından meme kaybı olmadan yeni memesi ile çıkmaktadır.

 

 

MEME OLUŞTURMA AMELİYAT TÜRLERİ

Derinin Genişletilmesi

En sık kullanılan teknik derinin genişletilmesi ve sonrasında protez konulmasıdır. Mastektomi sonrası derinizin ve göğüs duvarı adelenizin altına bir doku genişletici konur. Derinizin altına bir kapak mekanizması ile çalışan bir port konur ve buradan, ameliyat sonrası haftalar veya aylar boyunca, cerrahınız tuzlu su enjekte ederek doku genişleticinizi (expander) şişirir. Derinizin yeterince genişlediği anlaşıldıktan sonra, ikincil bir ameliyat ile doku genişletici çıkartılıp daha kalıcı bir protez yerleştirilir. Bazı doku genişleticiler ise kalıcı olarak bırakılabilecek şekilde tasarlanmıştır. Areola (meme başı çevresindeki kahverenkli yuvarlak deri) ve meme ucu ise daha sonra yapılır. Bazı hastalarda derinin genişletilmesine ihtiyaç yoktur ve mastektomi ile beraber bir protez konabilir.

Flep Rekonstrüksiyonu

Protez yöntemine ek olarak sırttan, karından veya kalçadan bir doku alınarak meme yapılabilir. Buna flep rekonstrüksiyonu denir. Flep cerrahisinin bir tipinde, deri, deri altı yağ tabakası ve kas dokusu orijinal yapıştığı bölgeye bir damar sapı ile bağlı kalmaya devam eder ve deri altında yapılan bir tünel yardımıyla memenin oluşturulacağı bölgeye kaydırılır. Tek başına memeyi oluşturabileceği gibi, bu dokunun altına bir protez de konabilir.

Hastamız için en ideal olan yöntemin Flep rekonstrüksiyonu olduğuna karar vererek ameliyatı gerçekleştirdik.

Flep rekonstrüksiyonu ile ameliyatını gerçekleştirdiğimiz hastamıza yaklaşık 8 hafta yani 2 ay sonra tekrar bir operasyon daha gerçekleştireceğiz. Bu ameliyatın amacı ise hastanın sırtından kas-deri dokusu alarak ve meme protezi yerleştirerek yaptığımız memenin sağ meme ile aynı ölçülerde olmasını sağlamaktır. Yapılacak olan simetri operasyonundan sonra hastanın her iki memesi de aynı ölçülerde olacaktır.

Meme Kanseri hastalarımızın meme onarımı amacıyla il dışında ki büyük merkezlere gitmelerine artık gerek kalmamıştır. Cerrahi tecrübe ve teknolojik ekipman gerektiren meme onarımı ameliyatları vb. Şanlıurfa Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi kliniğimizde başarılı bir şekilde uygulanabilmektedir dedi.

 

ETİKETLER : urfa urfa haber sanlıurfa kanser meme
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer YEREL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Gazi SOFT Haber Yazılımını Nasıl Buldunuz?
Fena Değil
Güzel
İdare eder
Kötü
Çok kötü
urfa haber 63 - şanlıurfa Haberleri
© Copyright 2017 urfahaber63.com tüm hakları saklıdır. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi